kocaman dükkan robotem ELAS 3D

3 Boyutlu ( 3D ) Tasarım - 3 Boyutlu (3D) Modelleme Nedir?

alptheking

Kurucu
Yönetici
Kurucu
3D Tasarım - 3D Modelleme Nedir?

Günümüzde özellikle de üretim alanlarında ele alınan en önemli konulardan biri de tasarım konularıdır. Tasarımların daha elle tutulur ve gözle görülür biçimde oluşturulması adına ele alınan konu ise 3D tasarım ve 3D modellemelerdir. Özellikle de çocukların ilgisini çekmesi ve ilgilerini bu alanlara çevirmesi amacıyla gerçekleştirilen bu çalışmalar birçok farklı sektörde kullanılmaktadır. Peki 3D tasarım-3D modelleme nedir? Hangi alanlarda, sektörlerde kullanılır? Ne için bu tür tasarımlara ihtiyaç vardır?

3D Modelleme

3d-designing-services-1591870507-5475484.jpg


3D modelleme bilgisayar grafikleri kapsamınca bir cismin 3 boyutlu olacak biçimde bütün yüzeylerindeki matematiksel ifadesi olarak açıklanabilir. Canlı ya da cansız herhangi bir varlığın görüntüsünü 3D modelleme tekniğiyle açıklamak için bilgisayar grafiklerine ihtiyaç duyulur. Tasarlanan 3D yazıcılar ve modeller baskı teknolojilerinden de yararlanılarak fiziksel nesnelere dönüştürülebilirler.

3D modelleme işlemleri manuel ya da otomatik olarak ele alınabilir. Manuel olarak tasarlanması istenen nesneye geometrik model hazırlamak bir anlamda heykeltıraşlık ya da plastik sanat ile uğraşmakla aynı değerdedir. Modelleme yapılması istenen nesnenin 3D biçimindeki geometrik verisi kişi tarafından hazırlanır.

3D Tasarım

vg-design-1320x743.jpg

Belirttiğimiz üzere 3D modelleme, mevcut haldeki canlı ya da cansız varlıkların 3 boyutlu dijital formunu oluşturmaktadır. 3D tasarım kısmında ise, bir kullanım alanına göre, mühendislik hesaplamalarına göre ya da bir ihtiyaca göre önce kağıt üzerinde tasarlanan bir parçanın bilgisayar platformuna aktarılması işlemidir.

Genel anlamda 3D modelleme ile 3D tasarımın arasındaki en temel fark, 3D tasarımın hazır biçimde bulunmayan bir nesnenin bilgisayar platformuna aktarılması ve hesaplamaların buna göre yapılmasıdır. Bu kapsamda tasarımcı bir ürünü sıfırdan ya da mevcut biçimdeki bir ürünün ihtiyacı üzerine geliştirilmesi istenen halini oluşturmaya çalışır. 3D tasarım işlemi istenen ölçüler ve kriterler sağlandıktan sonra modelleme alanına geçilerek tasarımın 3 boyutlu modeli çıkarılır.

Günümüzde özellikle de mühendislik hesaplamaları başta olmak üzere tıp, askeri alan, sanat ve müzik gibi alanlarda çok fazla ihtiyaç duyulan 3D tasarım ve 3D modelleme işlemleri fazlasıyla talep görmekte olup çalışma alanları da genişletilmiştir.

Kaynak göstermeden paylaşmayınız.
www.stlturk.com
 

real3dgamer GÜRLEK MEDYA ustalar akademisi
Üst