kocaman dükkan robotem ELAS 3D

3 Boyutlu Baskıya Hazır 3D Modeller

alptheking

Kurucu
Yönetici
Kurucu
3D Baskıya Hazır Modeller

İlk olarak 3D baskı ile üretilmek istenen ürünün bir CAD modeli bilgisayar ortamında çizilmiş dijital model yer almalıdır. Sektöründe jant model oluşturma imkanı veren birçok yazılım bulunsa da bu yazılımlar karmaşıklıklarına göre ayrışmaktadır. Autocad, Fusion 360 ve Solidworks gibi endüstriyel tasarımlar yapabileceğiniz programların yanında 3D baskıya hazır modeller çok basit parçalar üretmek için kullanılabilecek web tabanlı ve ücretsiz olan yazılımlar da tercih edilebilmektedir. Tasarım 3D baskının başlangıç noktası olmasından dolayı önemli bir aşamadır. 3D baskı ile üretilebilecek parçalar için cismin boyutları fonksiyonel olup olmaması çeşitli ortam koşullarında nasıl tepki vereceği ve hangi malzeme olmak üzere 3D baskı teknolojisi ile üretilebileceğini düşünülmesi gereken bir aşama olmaktadır.

Model Hatalarının Kontrolü ve Giderilmesi

STL dönüştürür dönüştürülmez dosya 3D baskıya uygun olmayabilir. Bunun sebebi jant modeli tasarlarken tasarım kurallarına uymamaktan kaynaklanmaktadır. 3D baskı uygun bir şekilde model hatalarının kontrolü ve giderilmesi yapıldıysa problem yaşanmamaktadır. Programlar kullanılarak STL dosyasındaki hatalar kontrol edilebilir 3D baskı servisinden teklif almadan önce bu hatalardan bazıları düzeltilebilir. STL dosyasını 3D baskı servisine teslim ettikten sonra uzman kişi parçaların en iyi şekilde üretilebilmesi için silver vasıtasıyla 3D yazıcının anlayacağı dil olan GCODE’a çevirmektedir. Bu sayede her bir katman için makinanın iş yolu belirlenmiş olmaktadır. Teknolojiye ve yazıcıya göre değişmekte olup modelin hangi oryantasyonunda basılacağı üretim Tablasındaki pozisyonu destek malzemesini yerleştirilmesi modelin iç doluluk oranı baskı hızı baskı sıcaklığı gibi teknik bilgileri ve detayları da içermektedir.

Hazır 3D Modeller Nerede Bulunabilir?

3D yazıcılar hayal gücünün yettiği kadar istenen bütün ürünleri üretebilmeyi sağlayan muhteşem bir teknoloji olurken, bunun için gereksinimi olan bir diğer şey ise basılmak istenen ürünün 3D baskı dosyası olmaktadır. Henüz kişi kendi tasarımlarını yapmıyorsa ya da ihtiyaç duyduğu bir ürünün hazır 3D model baskı dosyasını arıyorsa bir bilgi denizi olan internette hazır 3D model bulabileceği gibi ücretsiz ve ücretli birçok web sitesi de yer almaktadır. Baskı dosyalarına hazır 3D modeller nerede bulunabilir gibi çelişkiye kapılmadan internet üzerinden kolayca bilgisayarlara indirerek üretimi başlamak mümkündür.

www.stlturk.com
 

roilen

New member
Kullanıcı
İnternette 3D yazıcılar ile hazır modeller ile ilgili bir sürü faydalı bilgi var
 

real3dgamer GÜRLEK MEDYA ustalar akademisi
Üst