kocaman dükkan robotem ELAS 3D

3 Boyutlu Model - 3D Model Çizim Programları

alptheking

Kurucu
Yönetici
Kurucu
3D modelleme son yıllarda artan bir ihtiyaç olarak karşımıza çıkmaktadır. Bu kapsamda yıllardır var olan ancak son zamanlarda ismini daha fazla duyduğumuz 3D modelleme programları daha fazla önemli hale gelmiş durumdadır. Özellikle en çok kullanılan 3D modelleme programları yeni başlayanlar için kurtarıcı olmaktadır.

Ancak birçok kişi hangi program ile başlayacağına karar veremezken, hangi programın ihtiyacını karşılayabileceğini tam olarak bilememektedir. Ancak yazımızda ücretsiz kullanılabilen bazı 3D modelleme programlarını bulabilirsiniz. Bu programların kullanım özelliklerini de bulabilirsiniz.

Sketchup

Como-descargar-SketchUp-gratis2.jpg

2000 yılından bu yana kullanıma açık olan program ile birçok modelleme yapma imkanı bulabilirsiniz. Bir dönem Google bünyesinde olan program şu anda Trimble şirketi tarafından piyasaya sunulmaktadır. Ücretsiz ve pro versiyonları olan program ile hemen herkes rahatlıkla 3D modelleme yapabilmektedir.

3D modelleme başlangıç programlarından biri olan Sketchup ile birçok model yapılabilmektedir. Esas çıkış amacı mimarlar ile tasarımcılar ve film yapımcıları olsa da karmaşık nesnelerin çizimlerini yapmak da mümkün olmaktadır. Bunun yanında büyük nesneler de modellenebilmektedir.

Ücretli versiyona geçmeden önce ücretsiz versiyonda birçok geliştirici işlemleri yapabilirsiniz. Özellikle bu konuda yeni başlayanların ilk bakması gereken program denilebilir. Daha sonrasında yeterince ilerleyince ücretli pro versiyondan kendinize uygun olanı seçebilirsiniz.

Fusion 360

Autodesk_Fusion360-2017_Lockup-1280x720.jpg

Profesyonel 3D modelleme programı denildiğinde ilk akla gelen program Fusion 360 olmaktadır. Autodesk tarafından geliştirilen program basit modellemede tecrübe sahibi olunduktan sonra kullanılabilecek bir program olarak karşımıza çıkmaktadır.

Program ile endüstriyel ve parametrik modellemeler yapmak mümkün olmaktadır. Bu nedenle biraz daha karmaşık bir yapısı bulunabilmektedir. Ancak yine de biraz deneyimli olanların rahatlıkla kullanabilecekleri bir program olarak karşımıza çıkmaktadır.​
 

alptheking

Kurucu
Yönetici
Kurucu
Tinkercad

1 (1).jpg

3D modelleme programları içerisinde ilk akla gelen Tinkercad olmaktadır. Özellikle kendini geliştirmek isteyen ve deneyim sahibi olmak isteyenlerin en çok kullandıkları program olarak karşımıza çıkmaktadır. En çok kullanılan 3D modelleme programı denildiğinde ilk akla gelen Tinkercad 3D modelleme programı olmaktadır.

İnternet tarayıcısı üzerinden giriş yaparak kısa sürede tasarımlar yapmanıza olanak sağlamaktadır. Yine yaptığınız tasarımları kaydedebilirsiniz. Özellikle yeni başlayanlar için öncelikle tavsiye edilen programların başında gelmektedir.

 • Mimarlık
 • Mühendislik
 • 3D model tasarlama
Bu alanlar ve daha fazlası için program kullanılabilmektedir. Program tamamen ücretsiz olarak sunulmaktadır. Ücretsiz olmasına rağmen birçok özelliği içerisinde bulundurmaktadır. AutoDesk tarafından geliştirilen programa giriş yaparak ulaşabilirsiniz. 3D modelleme üzerine yeni başlayan kullanıcıların ve tasarım yapmak isteyenlerin ilk önce girmesi gereken program olarak eğitimlerin en başında yer almaktadır.

Tinkercad Kullanım Avantajları Nelerdir?

Program birçok kullanım avantajını kullanıcılarına sunmaktadır. Bunların başında herhangi bir cihaza indirme gerektirmemektedir. İndirme gerekliliği olmamasına rağmen birçok özelliği içerisinde barındırmaktadır. Bu özellikler ile birçok modelleme yapılabilmekte ve her türlü nesneye ait modelleme kısa sürede gerçekleştirilebilmektedir.

 • Her konumda kullanıcının rahatlıkla kullanabileceği bir ara yüze sahiptir.
 • Program içerisinde yer alan kısım ile çizim aşamaları birçok görsel ile desteklenmekte ve öğretici olabilmektedir.
Programın yaygın olması da birçok kaynak bulma da kolaylık sağlamaktadır. Yine program birçok örnek ile kullanıcılarına kolaylıklar sağlamaktadır. Platform üzerinde yapılan örneklere bakarak daha fazla eğitim alma şansına sahip olunabilmektedir.

Tinkercad Nasıl Kullanılır?

Ücretsiz 3D modelleme programı
denildiğinde ilk akla gelen program olan Tinkercad basit kullanımı ile de dikkat çekmektedir. Programın kullanımı basit birkaç adımla mümkün olmaktadır.

 • Üzerinde çalıştığınız nesneler için boyut ve konumlandırma ayarları yapabilirsiniz.
 • Yine geliştirilen nesnenin yanına farklı nesneler ekleyebilir be adjust ayarlaması yapabilirsiniz.
 • Eklenen nesnelerin gruplandırılması yapılarak işlemler sonlandırılabilir.
Sadece tasarım için değil, aynı zamanda yapılan sunumların daha da kaliteli olması için program kullanılabilmektedir. Tüm bunların yanında yapılan çizim ve modellemeleri platform üzerinde paylaşım yapma imkanı da bulunmaktadır. Öğretici ve geliştirici bir program olarak kısa sürede yeni başlayanların en büyük yardımcısı olacaktır.
 

alptheking

Kurucu
Yönetici
Kurucu
FreeCAD

logoFreeCAD.png

Freecad, 3D modelleme programları içerisinde en çok kullanılan ve bilinen uygulamalardan biri olarak gösterilmektedir. Esas olarak açık kaynaklı bir program olarak karşımıza çıkmaktadır. Program esas olarak güçlü bir odaklaması olan gerçek dünya nesneleri modellemek ve tasarlamak üzere geliştirildi. Uygulama tamamen ücretsiz bir şekilde dağıtılmaktadır.

Sosyal bir proje olarak yoluna devam etmektedir. Programın kullanıcıları ve geliştiricileri tarafından geliştirilmekte ve kullanılmaktadır. Programın geliştirilmesi bu şekilde olurken, yine buna uygun olarak tamamen ücretsiz olarak dağıtımı yapılmaktadır.

Program adı gibi tamamen ücretsiz bir şekilde kullanıcılara sunulmaktadır. Kullanıcıların karmaşık ve ayrıntılı modellemeler yapabileceği bir programdır. Yine tüm kullanıcıların benzersiz işler yapabileceği tasarım araçlarına ve tasarım setlerine sahip bir program olarak kullanıma sunulmuştur.

FreeCAD Nedir?

3D modelleme için kullanılan program
için genel olarak FreeCAD nedir? Nasıl kullanılır soruları sorulmaktadır. Program 3D CAD modelleme programı olarak karşımıza çıkmaktadır. Açık kaynak kodu ile geliştirilmiş bir programdır. Esas olarak Makine mühendisliği alanında kullanılmak üzere tasarlansa da şu alanlarda da kullanılabilmektedir.

 • Makine mühendisliği
 • Ürün tasarımı
 • Mimarlık
 • Diğer mühendislik alanları
 • Diğer 3D modelleme kullanılan alanlar
Esas olarak pahalı yazılımların karşısına çıkarılan 3D modelleme programı olarak karşımıza çıkmaktadır. 2002 yılında ilk olarak piyasaya çıkan program açık kaynak kodlu bir parametrik yazılım olarak dikkat çekmektedir. Yazılım ile birçok alanda modelleme yapma imkanı bulunmakla beraber açık kaynak kodlu olması da büyük avantaj sağlamaktadır. Bu alanda geliştirme yapmak isteyenler için eşi bulunmaz bir program olarak ilk akla gelmektedir.

Program 3D modellemeye yeni başlayanların ilk bakışta yapabilecekleri bir program olmamaktadır. Biraz tecrübe gerektiren bir yazılım olsa da öğretme kabiliyeti çok fazla olan bir programdır. Öğretici bir program olarak karşımızı çıkan FreeCAD, bunun yanında açık kaynak kodlu bir programdır. Bu sayede kullanıcılar ya da geliştiriciler rahatlıkla yeni modüller ekleyebilmektedir. Bunun yanında yeni araçlar ile güncelleme yapabilmektedirler. Hem tasarım yapmak hem de tasarım yapılan programı geliştirmek isteyenler tarafından oldukça fazla sevilen bir 3D modelleme programı olarak karşımıza çıkmaktadır.
 

awesome

New member
Kullanıcı
Başlangıç seviyesi olarak bende tasarımlarımda FreeCAD kullanıyorum tavsiye ederim
 

fiusut

New member
Kullanıcı
fusion360 programını bende kullandım kesinlikle tavsiye ederim ama yeni başlayanlara FreeCAD
 

reejder

New member
Kullanıcı
Modelleme konusunda bilgilendirme yapacağım. Ne tür modelleme yapacaksanız ona göre programı ve modelleme tekniği değişiyor. Örneğin mm ölçekli tarz modellemelerde cad, solidworks, autodesk invertor ve fusion 360 programları kullanılması tercih ediliyor. Bu yazılımlardan en güzel ve kullanışlı yaygın kullanımı olan fusion 360.
Diğer teknik dışında modelleme yapacağınız programlar Max, maya, skechtup, modo, rino, blender ve zbrush gibi yazılımlardır. Örneğin kafanızda hayal ettiğiniz veya bire bir benzetme şekillendirmede işe yarar. Blender boyutu hem küçük hem de bedava sunması ile gelen ara yüzüne sahip.
Oyun figürlerin ayrıntılı işleme konusunda zbrush önde gidiyor. Kullanımı biraz basit ve birden fazla modelleme seçeneğine sahip. Karakter tasarımında kullanıcıları zbrush ile yapıyor. Zbrush içerisinde printer özel seçenekleri ve plugin de sunuyor. Pluginlerinde teknik ölçü ile obje çizimi sunuyor. Bir diğer ise blender geliyor. Blender içerisinde de zbrush benzerlik özeliğine sahip.
Program seçimi yaparken bunları dikkate alınması gerekiyor. Tutup teknik çizim yapan bir programla figür yapılamaz. Çünkü iki gruba ayırdığım şekilde gibi alanları göre seçilip yapması daha makul. Umarım yardımcı olmuşumdur.
 

real3dgamer GÜRLEK MEDYA ustalar akademisi
Üst