kocaman dükkan robotem ELAS 3D

3D Yazıcı Uzmanları Bakabilirmi?

halilozmen

New member
Kullanıcı
Hayırlı Bayramlar.
FDM yazıcılarda 3D figür üretimi yapmak istiyorum ancak nasıl bir yazıcı alacağım konusunda kararsız kaldım. Araştırdığım kadarıyla baskı süreci oldukça ömür çürüten saç döken bir süreçmiş. Bu yüzden engin tecrübelerinize ihtiyacım var. :)
Yüksek çözünürlükte kaliteli ürünler üretmek için hangi yazıcıyı tercih etmeliyim? SLA yazıcıların yazdırma alanları oldukça ufak ve baskı sonrası kimyasallarla kucaklaşmak istemiyorum bu yüzden FDM yazıcı için 7 bin tl kadar bütçe ayırmayı düşünüyorum. Ayrıca boyama tekniği olarak akriliği önerenler epeyce fazla. Yorumlarınız ve düşünceleriniz benim için çok önemli şimdiden teşekkürler.

ELAS3D

New member
Kullanıcı
Merhabalar yeni başladıysanız cr6 se veya cr6 max gibi yazıcılara bakabilirsiniz.
Yazıcılar hız konusunda aynılar çok fazla fark göremezsin aralarında. İlk başlayanlar genelde kalibrasyon konusunda sorun yaşıyorlar fakat bu söylediğim makineler otomatik kalibrasyonu .

reejder

New member
Kullanıcı
Printer alırken ilk önceliklerin Kart sürücüler(anakart). Versiyonları ve hangi özelikleri barındırıyor. Baskı sırasında titreşim ve tıkanma gibi oluşumları olmayan. Kalibrasyon olayını kavraman. Flement çeşitlerine hakim olman. Son olarak Yazıcıya modeli iyi ayarlamak.

1. printer ana kart çok önemli. Örnek olarak creality printer'dan bahsedelim. Versiyon 1.1.0 ile başlayan ve 4.2.7 kadar ki süreç. ilk versiyonda fan sesleri çoktu. Hızlı geçişler vardı. Sıcaklıklar tam oturmamıştı. 4.2.7 de tamamen bu sorunlar kısmen giderilmiştir. Donanımsal eklemelerde yer verildi.

2. Titreşimler olmaması için ray sistemleri sag sola çıkmaması lazım. Yazıcıların bir kısmı rayları silindir olarak eklemişler. Şu an var sayım değer veriyorum %85. Bir kısmı alüminyum üzerindeki boşluk kısmını kullanarak tekerlekli rulman ekleyerek her iki taraftan kıstırılmış tekerlek sistemi yapılmış. %45 titreşim azaltıldı. Bir kısmı cnc'lerde bile kullanılan bilyeli ray sistemi. Titreşim %1 olarak azaltıldı. Mikron ölçümlerde 0.05 hassasiyetlik kazandırılmıştır.
3. Nozzle kısmı ısı değeri ve çıkış akışkanlıkları iyi dengelenmesidir.
4. Kalibrasyonda rayların eksenlerinde 90 derce açısı var sayarak tablanın 4 köşe, yüzeyi eksenlere aynı paralel seviye 0 da olmalı. Su terazisini alıp tablanın üzerine koyup yapmak değil. xyz eksene göre olması gerek.
5. Piyasada bir sürü marka flement çeşitleri var. Her firma kendine haz kimyasal karışımı vardır. Her markadan pla cins flemen alıp aynı sıcaklıkta bastığınızda bir birini tutmayacaktır. O yüzden marka firmaları biz almadan önce kendi analizleri yaparak değerleri müşteriye sunması. Bu değere göre yazıcıya tanıtmak. Pigment renk açısından da önemli. A markası ele aldığımızda pla cinsinde kendi içinde renklerde de baskıyı değiştirebilir. Renk pigmentleri farklı elementlerle sıcaklık değerleri değiştire bilir.
6. Printer destekleyen Programlarda, baskıya hazırlamadan önce baskının hızı, yapışması, destekler, duvar kalınlıklar, yoğunluklar, adım atmalar, komut teknikler(Bekle yukarıya kaldır gibi), Fan hızı, gibi ayarlardan baskını daha da kaliteli çıktı almanı sağlar.

Sözün kısası daha iyi yazıcı aldığında diğerlerini yapamazsan iyi bir yazıcı değil demen olur. Bazı yazıcılarda fiyatlar yüksek diye iyi olduğu anlamına da gelmiyor. Mesela yazıcıya bir neon ışık koydu yazıcının fiyatı 3 biri kadar arttı. Yukarıda yazdığım gibi bir özelikler ararsan o zaman daha iyi sonuçlar alırsın.

real3dgamer GÜRLEK MEDYA ustalar akademisi