kocaman dükkan robotem ELAS 3D

3D YAZICILARDA BAKIM NASIL YAPILIR?

Emirsamet

New member
Kullanıcı
BU YAZIMIZDA 3D YAZICI BAKIMI NASIL YAPILDIĞINDAN BAHSEDECEĞİZ
DSC_0026-scaled.jpg


Yazıcımızdan uzun süreli ve güzel bir verim aldığımızda çoğu 3d yazıcı kullanıcısı "zaten makinemden güzel bir verim alıyorum yazıcıya hiç dokunmayayam" diyerek gerekli bakımları aksatıyor, bu yazımızda yazıcımız için gerekli bakımlardan değineceğiz.

1) FAN TEMİZLİĞİ

fanbu.PNG


Bu gerçekten dikkat edilmesi gereken bir temizliktir, sebebi ise baskı esnasında filament parçaları veya filament kaynaklı ipliklenme yaşandığında çoğunlukla ilk durağı hotend fanıdır. Bu temizliği aksattığımızda fanın ömrünü kısaltmış oluruz, fandan tam verim alamayacağız için hotend kısmını soğutma işlemini tam verimle gerçekleştiremeyecek. Göze çarpan bir toz birikimi veya filament parçaları olduğunda kesinlikle hotend kısmını söküp fana ulaşıp, fan kanatları elimizle tutup ince bir fırça ile temizlememiz gerekiyor.2) YÜZEYSEL YATAK TEMİZLİĞİ

yatak temizleme.png
Yüzeysel olarak yatağımızı her aklımıza geldiğinde peçete veya temiz bir bez ile temizlememiz bizim yararımıza, tablamıza yapışan filament artıkları ve tozlardan arındırılmış bir tabla ile daha iyi bir yapışma sağlarız.


3) NOZZLE TEMİZLİĞİ


nozzle temizleme.png


Kullanıcılar genellikle nozzle tıkanana kadar yazıcının önemli bir parçasının bakımını atlıyor. Her bakımda atlanmaması ve temizlenmesi gereken bir bölgedir. Nozzle ve ısıtıcı blok a yapışan filament artıklarını temizlememiz bizim yararımıza olacaktır.

Temizlemek için hotendi ısıtın ve tel bir fırça yardımı ile nozzle ve çevresini artık kalmayacak şekilde temizleyin.EĞER TEL BİR FIRÇA KULLANIP TEMİZLİP YAPACAKSANIZ YAZICINIZI ISTTIKTAN SONRA KAPATIK TEMİZLİĞİ YAPMANIZI ÖNERİRİZ, OLASI BİR KISA DEVRE DURUMUNU YAŞAMAMAK İÇİN GEREKLİDİR.

HOTEND KISMINI ISITTIĞIMIZ İÇİN OLASI BİR YANMA DURUMUNDA TEDBİRLİ OLMALISINIZ.4) KAYIŞ GERGİNLİĞİ


1-adet-Creality-ENDER-3S-y-kseltme-al-minyum-siyah-anodize-Y-ekseni-triger-kay-gergi.jpgKayış kauçuk yapılı bir malzeme olduğu için zamanla deforme olabilir veya gevşeyebilir. Bunun için kayışı ne çok sıkı ne de çok gevşek olmayacak şekilde ayarlamamız gerekiyor. Kayışı gerdirmek için kayış gerdirme aparatı yok ise vidalı sistemlerde vidayı söküp gerdirip tekrar yerine takarak bu işlemi gerçekleştirebiliriz.


5) TABLA SEVİYELEMESİ

resim_2021-05-03_052511.png

01.jpg6.PNG

Tabla seviyelememizi yapmak için küçük bir a4 kağıdı ile nozzle ve tabla arası tatlı sıkı olacak şekilde ayarlayıp bu işlemi 4 veya daha fazla noktada uygulayıp en son tablamızın orta kısmına getirip kontrol ederek tabla ayarımızı yapmış oluyoruz.


6) NOZZLE DEĞİŞİMİ

nozzle eski yeni.PNG
Nozzle değişimi her 300 saatlik baskı sonrası önerilir. Eğer nozzle içi açılmıyor ve görüntüsü değişimini gerektiğini gösteriyorsa nozzle değişimi yapabilirsiniz. Nozzle değişiminde hotendi baskılarda kullandığınız sıcaklığın 10-20°C üzerine çıkartıp nozzle anahtarı veya karga burunu veya pense yardımı ile nozzle değişimini gerçekleştiriniz.

HOTEND KISMINI ISITTIĞIMIZ İÇİN OLASI BİR YANMA DURUMUNDA TEDBİRLİ OLMALISINIZ.


7)TEFLON BORU DEĞİŞİMİ

1m-Heat-Resistant-Non-Stick-Replacement-Professional-Extruder-Filament-Guiding-PTFE-Bowden-Tub...jpg

Eğer teflon borunuzda rakor ve pnömatik kaynaklı derin bir iz veya deforme olursa teflon boruyu değiştirmenizi öneririz. Değişim sırasında hotendin sıcak olması gerekiyor.
! Teflon ucunu tam düz bir şekilde kestiğinizden emin olun.
! Teflonu yeteri kadar uzunlukta kestiğinizden emin olun, ne çok uzun ne de çok kısa olmaması gerekiyor.

Bu adımları uyguladıktan sonra bu linkte bulunan test küpünü basıp yazıcınızı test edebilirsiniz.
 
Son düzenleme:

MustafaK1R

New member
Kullanıcı
çok sıklıkla olmasa bile evde kullandığımız yazıcılarımızda ortamdaki tozların millere yapışma ve zaman caman rulman yataklarında birikme durumu olabiliyor, bu nedenle çok az bi wd40 türevi sprey işinizi çözer, ne kadar kolay hareket sağlanırsa o kdr iyi
 

real3dgamer GÜRLEK MEDYA ustalar akademisi
Üst