kocaman dükkan robotem ELAS 3D

3D Yazıcıların Kullanım Alanları

Ershen19

New member
Kullanıcı

Yaygın olarak 3D baskı olarak bilinen eklemeli katman üretimi ; adından da anlaşılacağı üzere eritilen hammaddenin kartezyen koordinat sisteminde dökümü yapılarak katman katman üretilmesidir. Bu üretimin yapılabilmesi için ilk olarak ‘’Autocad, Fusion 360, Solidworks, Tinkercad ‘’ gibi çizim uygulamalarıyla istenilen objenin tasarımı yapılır. Ardından ‘’Cura’’ gibi dilimleme uygulamalarıyla, 3 boyutlu obje ‘’stl’’ formatından 3 boyutlu yazıcı dili olan ‘’g-code’’ formatına dönüştürülür. Objenin g-code formatındaki bilgileri yazıcıya gönderilerek ve yazıcıda da baskısı alınarak; sanal obje, katı bir form kazanmış olur.


3 boyutlu yazıcıların kullandığı ham maddeden bahsedecek olursak, aslında yazıcıların birçok sektörde kullanılmasının asıl sebebi de bu hammaddelerdir. Mesela medikal alanda kullanılmasının sebebi ham madde olarak canlı dokular kullanılmasıdır. İnşaat alanında çimento benzeri harçlar, endüstriyel sanayide metal, karbon fiber ve daha birçokları … Evlerde yaygın olarak kullanılan 3 boyutlu yazıcılarda ise filament denilen termo plastik materyaller kullanılır. Bu filamentler de içeriğine göre ve buna bağlı olarak da mukavemet ve esneklik özelliklerine göre kendi içinde gruplara ayrılır.

3D baskı teknolojisinin kullanım alanları, son yıllarda yapılan Ar-Ge çalışmaları sonucunda epey arttı. Bu alanların tamamını burada saymamız mümkün olmadığından genel olarak söyleyecek olursak şunlardır: Medikal, İnşaat, Tekstil, Gıda, Savunma Sanayi, Eğitim, Otomotiv, Havacılık ve Uzay…GIDA

''Nova Meat'' adlı et şirketi kısa bir süre önce 3D baskı teknolojisiyle; pirinç, bezelye, deniz yosunu ve diğer maddelerle tamamen bitkisel kaynaklı et üretmeyi başardı. Şirketin kurucusu Scionti, ürünlerinin tadının gerçek et ve tavuktan farksız olduğunu söyledi. Sebze bifteği üretmelerinin nedenini ise hayvan kesimi gerekmemesi, çevreye zarar vermemesi ve sebzelerin daha sağlıklı olması diye açıkladı. Bilim adamları bu teknolojiyle insanların her yıl dünya çapında tükettiği 346 milyon ton etten kaynaklanan devasa su kullanımının azaltılmasını ön görüyor.

Üretim sürecinde ise ilk olarak yukarıda saydığımız bitkisel materyallerden hamur hazırlanıyor. Daha sonra bu hamur yazıcıya veriliyor. Yazıcı da eti basıyor. Bu yöntemle bir saatte yüz elli gram kadar et basmak mümkün. Uzmanlar bu durumun ilerde küresel gıda tedarik zincirini kıracağını ve restoranların kendi etlerini üreteceği düşünüyor.
Ekran Görüntüsü (9).png


İNŞAAT

İnşaat sektöründe de kullanılan 3D yazıcılar geleneksel yöntemlere göre; hızlı olması, sürdürelebilir olması, maliyetinin daha düşük olması ve işçiliği büyük oranda azaltması gibi birçok avantaj sağlıyor. Çin merkezli inşaat şirketi Winsun geleneksel yöntemlerle minimum iki ayda yapılabilecek üç katlı 1100 metrekare bir villayı iki hafta gibi kısa bir sürede tamamlayabilmiş. Fakat burda da fdm yazıcıların eksikliği olan katman izlerinden kurtulunamamış bu yüzden estetik bir görüntü oluşturabilmesi için hazır kaplamalar kullanılmış.

Deprem gibi yıkıcı afetler düşünüldüğünde yazıcıların hızlı olması büyük önem ve avantaj sağlıyor. Çünkü bu tür durumlarda evleri kullanılmaz hale gelen ve evsiz kalan insanlar, hiçbir güvence vermeyen daracık çadırlarda kalmak zorunda oluyor. Fakat çadırlar geçici olarak düşünülse ve 3 boyutlu yazıcılarla minimal evler inşa edilip afetzedeler ve evsizler bu evlere yerleştirilse çok daha ekonomik, hızlı ve güzel olur. Hatta bunun ilk örnekleri geçtiğimiz yıllarda ABD’deki sokakta kalan evsiz insanlar için tek katlı minik evlerle yapıldı. Şu an için bu teknolojinin en büyük eksikliği ise tek katlı olmayan yüksek binaların inşası gibi duruyor.
Ekran Görüntüsü (7).png


TEKSTİL

Adidas, Nike, Under Armour gibi dünya devi spor eşya şirketlerinin ve moda tasarımcılarının büyük ilgisini çeken bu teknolojide geleneksele zıt olarak dikiş izi bulunmuyor. 2017 yılında 3D yazıcıyla ilk spor ayakkabı üretimini gerçekleştiren Adidas; normalde bir çiftinin üretimi iki saat kırk dakika süren ayakkabıyı, yazıcılarla kırk dakikada üretmeyi başararak zamandan büyük kazanç sağlarken pantolon tişört gibi diğer giyim ürünlerinde ise bu durum tam tersi. Hal böyleyken ayakkabı dışındaki bu alanlarda seri üretim kulağa hiç mantıklı gelmiyor. Belki de ilerde insanlar alışveriş merkezlerine hiç gitmeden kendi yazıcılarıyla; tasarladıkları ürünleri veya tekstil şirketlerinin 3D tasarımlarını satın alarak evlerinde basacaklar.Ekran Görüntüsü (6).png


MEDİKAL

3 boyutlu yazıcı ile ilk canlı doku üretimi 2009 yılında ‘’Novagen 3D Printing Technology’’ ile başladı. Başlarda sadece doku baskısı alınabilirken günümüzde bazı organların baskısı da alınmaya başladı. Genel olarak kemik ve kıkırdak dokusu baskısı alınıyor. Ham madde olarak ise hücre ve benzeri bio-materyaller kullanılıyor. Mesela insan kulağı basmak için kıkırdak ana ve ara maddesi olan kondrin ve kondrosit kullanılıyor. Organ baskısına örnek olarak ise İsrail merkezli Tel Aviv Üniversitesini verebiliriz. Hastanın kendisinden alınan biyolojik materyaller ve hücreleri kullanarak kalbin tamamını basmayı başaran araştırmacılar organ nakli bekleyen binlerce hasta için büyük önem taşıyor.Ekran Görüntüsü (5).png


UZAY

Uluslararası Uzay İstasyonu’na ilk defa 2014 yılında 3D yazıcı gönderilerek başlatılan ‘’Made İn Space’’ uzay programı, astronotların uzayda ihtiyaç duyacağı basit malzemeleri üretmelerini sağlamak için oluşturuldu. 3D baskı teknolojisinin uzayda kullanım sırasında baskı alınırken açığa çıkan sağlığa zararlı kimyasal gazların ve nano parçacıkların, tamamen kapalı uzay istasyonundan nasıl uzaklaştırılacağı soruları söz konusuydu.
Normal yazıcılardan farklı olarak yerçekimsiz ortamda çalıştırılmak üzere tasarlanan 3D yazıcı ortalama bir mikrodalga fırın büyüklüğünde. Uzayda yapılan araştırmalar ve uzay istasyonunda oluşabilecek arızalarda lazım olan ve yazıcıda basılabilecek parçaların aylarca Dünya’dan gelmesini beklemeyi ayrıca oluşacak devasa maliyeti düşünüldüğünde, 3D yazıcılar büyük önem teşkil ediyor.

NASA’nın 2019 yılında düzenlediği ‘’3D Printed Habitat Challenge’’ adlı yarışmada iki takım sınırlı süre içerisinde Mars veya Ay’da kullanılmak üzere tasarladıkları yapıları 3D Yazıcılar ile insan eli değmeden inşa ettiler. Yarışmanın sonunda programın sponsorlarından ‘’Caterpillar’’ şirketine ait bir kepçe her iki yapıya da sırayla dayanıklılık testi yaptı ve Pensilvanya Üniversitesine ait yapı yıkılırken, ‘’AI Space Factory’’ adlı şirketinki uzun süre dayanarak yıkılmadı ve 500.000 dolarlık büyük ödülün sahibi oldu. NASA ilk olarak insansız uçuşlarla bu yapıları inşa etmek için gerekli robotları göndermeyi ve Dünya dışı bir gezegende güvenli bir yaşam alanı oluşturmayı planlıyor. Dünya’dan kontrol edilecek olan programda yapıları inşa etmek için gerekli olan malzemeleri gezegene ait materyallerden karşılanması büyük önem taşıyor. Dünya dışı bir yaşam için umut vadeden bu proje insanlık tarihi açısından da büyük önem taşıyor.Ekran Görüntüsü (3).png


EĞİTİM

Çocuklar tarafından büyük ilgi gören 3D yazıcılar, son yıllarda okullarda da yerini almaya başladı. Öğrencileri kuru ve tek yönlü anlatımla sıkarak derse olan ilgisini azaltan geleneksel eğitim metodu, 3D yazıcılar sayesinde daha eğlenceli bir hale gelir ve öğrencilerin görsel anlama yeteneğini geliştirerek derse olan ilgi ve alakasını buna bağlı olarak da başarısını artırır. Matematikteki küp, silindir, küreden Fen Bilimlerindeki kalbe; derse ait birçok kazanımı 3D yazıcıdan basarak, öğrenci konuyu daha iyi anlar ve olaylara olan bakış açısı gelişerek değişebilir. Görüldüğü gibi çocukların zihinsel gelişiminde büyük etkisi olan bu teknoloji eğitim dünyasını geliştireceği düşünülüyor.

Görüldüğü gibi birçok alan ve sektörde kullanımı her geçen gün artan, uçsuz bucaksız bu 3D mecrasında tek engel hayal gücümüz.
 
Son düzenleme:

real3dgamer GÜRLEK MEDYA ustalar akademisi
Üst